W dniu 29 czerwca 2016 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął ważną kwestię dotyczącą przedawnienia roszczeń banków i orzekł, że w przypadku zbycia wierzytelności na rzecz podmiotu niebędącego bankiem, nabywca wierzytelności (cesjonariusz) nie może się powoływać na przerwanie biegu przedawnienia wynikający ze wszczęcia przez bank wcześniejszej egzekucji na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE).
Przechodząc do szczegółów i zastosowania w praktyce powyższej uchwały, wypada wskazać, że sprawa dotyczyła sytuacji, w której nabywca wierzytelności (cesjonariusz) banku (cedenta) pozwał dłużników banku o zapłatę kwoty wynikającej z umowy pożyczki zawartej pierwotnie z bankiem. Bank, przed cesją wierzytelności wystawił BTE, uzyskał sądową klauzulę wykonalności i wszczął postępowanie egzekucyjne, które okazało się bezskuteczne. Następnie zbył wierzytelność na rzecz innego podmiotu i w toku procesu nowy wierzyciel, w odpowiedzi na zarzut przedawnienia, wskazał, że bieg przedawnienia został przerwany poprzez skierowanie przez bank egzekucji przeciwko dłużnikom.
Przerwanie biegu przedawnienia.
Zgodnie z art. 123 § 1 pkt 1 KC, bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowana roszczeń danego rodzaju(…). A zatem przez każde wszczęcie egzekucji dochodzi do wznowienia biegu przedawnienia roszczenia.
Szczególne uprawnienia banków.
Przepisy prawa bankowego jeszcze do października 2015 r. dawały bankom szczególne uprawnienie procesowe w postaci możliwości wystawiania bankowych tytułu egzekucyjnych, które sądy zaopatrywały w sądową klauzulę wykonalności bez merytorycznego badania (w uproszczeniu – bez wiedzy klienta banku; o egzekucji dłużnik dowiadywał się zajęć dokonanych przez komornika). Na ten aspekt szczególnego uprzywilejowania banków zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w omawianej uchwale podnosząc, że wszczęcie egzekucji na podstawie BTE odnosi wyłącznie skutek wynikający z art. 123 § 1 pkt 1 KC pomiędzy tożsamymi podmiotami i tożsamym przedmiotem, a więc innymi słowy – przerywa bieg przedawnienia wyłącznie pomiędzy bankiem a dłużnikiem.
Skutek uchwały.
Co ta uchwała oznacza dla osób pozwanych przez cesjonariuszy wierzytelności bankowych? W sytuacji, w której bank zbył wierzytelność na rzecz podmiotu zewnętrznego, a roszczenie nie zostało wcześniej stwierdzone prawomocnym nakazem zapłaty lub wyrokiem w sprawie wytoczonej przez bank, bieg terminu przedawnienia nie został przerwany przez wszczęcie egzekucji z BTE, a zatem biegł od dnia jego wymagalności (np. wypowiedzenie umowy pożyczki, kredytu) i nie został przerwany, co umożliwia podniesienie skutecznego zarzutu przedawnienia w toku procesu wytoczonego przez firmę windykacyjną.
Dodać należy, że zarzut przedawnienia można podnieść jedynie w toku procesu, a zatem nie dotyczy to spraw już zakończonych prawomocnie, chyba że istnieją podstawy do przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu lub podstawa do wniosku o ponowne doręczenie nakazu zapłaty (np. nieaktualny adres w pozwie).
Jeżeli stan faktyczny w Państwa sprawie jest zbliżony do przedstawionego powyżej, zapraszam do kontaktu z Kancelarią w celu analizy szczegółów sytuacji i możliwości podjęcia czynności procesowych.
Omawiane orzeczenie: uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt III CZP 29/16.